МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ПІДГОТОВКА ДО УЗД

Якість і точність діагностики із застосуванням УЗД можна значно поліпшити, якщо правильно підготуватися до цієї процедури.

Залежно від області дослідження, існують різні правила підготовки.

УЗД черевної порожнини

УЗД черевної порожнини включає в себе печінку, підшлункову залозу, селезінку, жовчний міхур та нирки. Дослідження проводиться вранці натщесерце або після 6-годинної голодної перерви. При підвищеному газоутворенні в кишечнику рекомендується триденна дієта, що виключає сирі овочі і фрукти, чорний хліб, молочні продукти, бобові, а також після їжі показаний прийом активованого вугілля або препарати «Мезим» і «Еспумізан» за 2-3 дні до дослідження по 1 пігулці 3 рази в день.

УЗД нирок і сечового міхура

Якщо досліджуються тільки нирки, підготовки не потрібно. Для обстеження сечового міхура, він має бути наповнений — містити 300-350 мл рідини. За 1,5-2 години до дослідження рекомендується випити 1-1,5 літра негазованої рідини.

УЗД матки і яєчників

При трансабдомінальному дослідженні потрібний добре наповнений сечовий міхур (за 1,5-2 години до дослідження рекомендується випити 1-1,5 літра негазованої рідини).

При трансвагінальному дослідженні сечовий міхур повинен бути пустим.

УЗД плоду І-триместр (11+0 – 13+6 тижнів)

Дослідження проводиться трансвагінально. На цьому етапі розвитку вагітності проводиться оцінка деяких важливих параметрів:

  • Термін вагітності — досліджується діаметр плідного яйця та КТР (копчико-тім’яний розмір) ембріона. Відповідність цих параметрів терміну вагітності є показником нормального внутрішньоутробного розвитку.
  • Діагностика дефектів розвитку плода. За допомогою УЗД можна запідозрити наявність у плода такого серйозного генетичного захворювання, як синдром Дауна.

УЗД плоду ІІ-триместр (18-22 тиждень)

Трансабдомінальне дослідження. Проводиться фетометрія (вимірювання) розмірів плоду. Оцінюються навколоплідні води та плацента. УЗД дозволяє виявити аномалії положення та розвитку плаценти. Після 20 тижня можливо визначити стать плоду.

УЗД плоду ІІІ-триместр (з 28 тижня і до пологів)

 

Як і на попередніх УЗД дозволяє оцінити темпи зростання плоду, виявити вади розвитку. Велике значення на цьому терміні має оцінка функціонального стану дитини – рухова активність, тонус та ін..

УЗД молочних залоз

 

В даний час є одним з основних методів інструментального дослідження молочних залоз. УЗД дає можливість визначити зміни структури молочної залози, виявити вузлики пухлини, провести диференційний діагноз між раком і доброякісними пухлинами молочної залози, виявити освіти невеликих розмірів. У зв’язку з відсутністю променевого навантаження УЗД можна використовувати багато разів в будь-якій віковій групі.  Дослідження проводиться з 5-го по 14-й день менструального циклу.

УЗД щитоподібної залози

 

Ультразвукове дослідження  щитоподібної залози — дозволяє оцінити об’єм щитовидної залози, а також наявність структурних змін в її тканині. Метод УЗД дозволяє досліджувати лінійні розміри та об’єм, щільність тканини щитовидної залози. УЗД допомагає розпізнати вузли, пухлини, збільшення щитовидної залози, ознаки тиреоїдиту. Спеціальної підготовки не потребує.

 

УЗД захворювань м`яких тканин

При клінічній необхідності можливий огляд будь-якої ділянки тіла з метою вивчення структури м`яких тканин. Основна цінність УЗД при огляді м`яких тканин – уточнення стану структури виявленого утворення, має воно рідину — чи не має, має капсулу – чи ні. Не менш важливим є оцінка стану судин навколо виявленого утворення, особливо у випадках планування оперативного втручання.